0,00 € s DPH

Spoločnosť JABLOTRON urobila unikátny reprezentatívny prieskum medzi českými väzňami odsúdenými za vlámanie a krádeže.  Zisťovali sme, aké zabezpečenie je podľa nich najlepšie, čo ich priláká do domácností a akých chýb sa ľudia dopúšťajú najčastejšie.  

Pri výskume sa 82 % páchateľov vlámania priznalo: „Priemerne zabezpečený byt otvoria do päť minút.“ A my im to ešte uľahčujeme, viac ako 80 % z oslovených väzňov sa do objektu dostalo otvoreným alebo zle uzatvoreným oknom.
Výskum sa uskutočnil na konci roku 2012 s cieľom dozvedieť sa skúsenosti páchateľov vlámania a zistiť najnovšie trendy pri páchaní téjto trestnej činnosti...

Tlačová správa:

Priemerne zabezpečený byt zlodej otevorí do piarich minút, hovoria výsledky nejnovšieho priezkumu spoločnosti Jablotron

Praha, 24. januára 2013 Spoločnost Jablotron, popredný expert na zabezpečovacie systémy, uskutočnil unikátný reprezentatívny priezkum mezi českými väzňami odsúdených za vlámanie a krádeže. Zisťovali, aké zabezpečenie je podľa nich najlepšie, čo ich priláka do domácností a akých chýb sa ľudia najčastejšie dopúšťajú. 82 % páchateľov vlámaním hovorí: „Priemernezabezpečený byt otvorím do piatich minút.“ A Češi ( a samozrejme aj Slováci ) im to ešteuľahčujú - viac ako 80 % z oslovených väzňov sa do objektu dostalo otvoreným alebo nedostatočne zaisteným oknom.

Výzkum sa uskutočnil na konci roku 2012 s cieľom sa dozvedieť skúseností páchateľov vlámaním a zistiť najnovšie trendy pri páchaní tejto trestnej činnosti.

Všeobecne nejčastejšou chybou, ktorej sa podľa páchateľov ľudia dopúšťajú, je nedostatočné zabezpečenie okien. Práve okná väčšina oslovených považujú za najľahšiu cestu do objektu. Druhým najjednoduchším vstupom je údajne pivnica. Naproti tomu vchodové dvere sú pre páchateľa údajne celkom tvrdý oriešok. Medzi vyložene ľahké priepustky do objektupodľa páchateľov nepatrí ani strecha.

Kadiaľ sa zlodejom najľahšie vniká do objektu?

  • Okná (84 %)  
  • Pivnica (74 %) 
  • Garáž (73 %)  

 

Neustále se snažíme zlepšovať naše výrobky a služby tak, aby sme zamedzili škodám na majetku našich zákazníkov. Sme výrobcom alarmova taktiež prevádzkovateľom najväčšieho bezpečnostného centra v Čechách. Veľmi nás zaujíma pohľad tých, proti ktorým svoje produkty vlastnevyvíjame”, uvádza Dalibor Dědek, majiteľ Jablotronu.

Ďalej z priezkumu vyplynulo, že z bežných zabezpečovacích systémov pre zlodejov najväčšou prekážkou alarmy (70 %), bezpečnostné dvere typu NEXT (69 %) a bezpečnostné sklá (63 %). Viac ako polovicu páchateľovby k odchodu presvedčilo aj označenie “Objekt je napojený na pult centrálnej ochrany“. Rovnaký počet páchateľov uvádza, že by si vlámanie rozmysleli kôli strážnemu psovi.

80 % respondentovuviedlo, že susedia vo vedľajšom domepre nichnepredstavujú žiadnu prekážku a 65% zn nich by ďalej pokračovali v krádeži aj cez húkajúci alarm.

Čoho se zlodeji neboja?

  • Susedov vo vedľajšom dome(80 %)  
  • Vonkajších žalúzií (75 %)  
  • Fólií na oknách (71 %)  

 

Kedy je pre zlodeja vhodná doba pre krádež? 52 % dotazovaných uviedlo, že do rodinného domu je najlepšie prísť v noci. Naopak u panelového domu je podľa 74 % respondentovvhodnejší deň. Významným zistením taktiež je, že viac ako 40 % zlodejovpreferuje pre vlámanie situáciu, kedy v objekte spia ľudia.

A na základe čoho si pachatelia objekt pre vlámanie vytipujú? Najčastejšie sú to podľa priezkumu Jablotronu “doporučenia” od niekoho známeho. Prilákajú ich ale samozrejme taktiež signály dlhšej neprítomnosti, plná poštová schránka alebo to, že v dome sadlhodobonevetrá a nesvieti. Rozumné taktiež nie je ani vystavovanie cenných veči chválenie se nimi napríklad na Facebooku. Sociálne sietednes využíva pri príprave vlámania približne 10% zlodejov.

Spôsob tipovania objektov:

  • Tipy od známych  
  • Plná poštová schránka  
  • Sledovanie zvyklostí obyvateľov domu/bytu  

 

Za rok 2012 Policia ČR eviduje viac ako 50 tisíc prípadovkrádeže vlámaním a to v celkovej škode takmer dve miliardy korun. Oslovení väzni sa síce väčšinou zhodujú, že vďaka dnešným pokročilým zabezpečovacím systémom je preniknúť do objektovstále ťažšie, ale aj z tohoto priezkumu vyplýva, že v ochranemajetku majú Češi stále rezervy.

V Slovenskej republike je to identické...